Akıllı Telefonlar ? Ne Kadar Akıllı ?

Akıllı Telefon Nedir? (The Smartphones)


     İnsanların, telefonun icadından sonra zamanla doğan ihtiyaçları doyurulsa da insanoğlunun merakı ve zekası sürekli üzerine koyarak teknolojiyi şahlandırmaya devam etmektedir. Akıllı telefon dediğimiz cihazların normal telefondan farkı ise kullanıcının verilerini saklaması ve bu verileri fonksiyonel sonuçlara çevirmesidir. Örneğin; çektiğimiz fotoğrafları galeride yedekleyip albüm niteliği taşıması, dinlediğimiz müzikleri kaydedip adeta kendi müzik çalarımızı oluşturmamız, rehberimize numaraları kaydedip telefon listesi elde etmemiz. Anlatmakla bitmeyecek olan bu yenilikler zamanla telefonların internete bağlanabilmesi ile uzun bir yolun aslan payını halletmiş olmaları demekti.

    İnternet, internet, internet...
Olmazsa olmazımız internet akıllı telefonlara entegre olduktan sonra bu cihazların kulaktan kulağa yayılması ve büyük pazarlarda boy göstermesiyle tam anlamıyla akıllı telefon furyasını vazgeçilmezlerimiz arasına katmış olduk.
Bu piyasanın büyüme hızına yetişilemediği gibi tercih oranıyla çoğu teknolojik cihazdan uzaklaşmayı da beraberinde getirdi. Bunun en büyük hedefi kişisel bilgisayarlar oldu. Yolda, işte, seyahatte ve akla gelebilen her yerde yanımızda olan mobil bilgisayarlar portatifliği ile herkesin adeta vazgeçilmezi olmuş konumda.

Akıllı Telefonların Evrimleşmesi


evolutionTelephone      
Sürekli gelişmekte olan teknoloji ile akıllı cihazların teknik özelliklerinin yanı sıra fiziksel özellikleri ve görünüşleri de bir hayli değişti. Eskiden mevcut olan telefonların ağırlığı, kullanımı, renklendirmesi, sesi, belirgin özellikleri çok büyük değişikliklere uğradı. Buna en güzel örneği; Günümüzdeki bir telefonun birden çok kamera ve optik bileşeni olmasını tanık gösterebiliriz. (Temmuz 2020)

    Teknolojinin doğru kullanılmasını tasvip hatta tasdik edilmesi en büyük ideolojilerimizdendir. Teknolojiyi tüketen bir toplum olmanın zararı yok gibi gözükse de aslında gözler önüne serilen manzara çok üzücü. Bu durumu, bir bebeğin yavaş yavaş gözlerini kapayarak uykuya dalmasına benzetmek istiyorum, üretmeyen toplumlar adeta bu şekilde gözlerini gelişime, teknolojiye ve bilime kapatmaktadırlar. Bedeli ödenemeyecek ağır sonuçlara mâhkum olmadan umarız her gencimiz ideallerini ve yaşamlarını insanlık adına faydalı olma yolunda tasarlar.

Sözün özü: "Gelişmenin ve çalışmanın hangi ufukta olması çok önemlidir, çınar ağacı kesilebilir fakat birileri meyvesini yemeden asla..."

Eğer pes etmek üzereysen neden başladığını düşün...


Düşüncelerinizi yorum kısmından bizimle paylaşmayı unutmayınız.
Esen kalın...

0 Yorum

Yorum yapmak için Giriş yap veya Üye ol