Bu ‘Server’ Dedikleri Güzel Oğlandır

Sunucu (Server) Nedir

    Sunucu, bir ağ içinde çalışan ve ziyaretçilere erişim hizmeti veren yazılımdır. Aynı zamanda bu yazılım kurulmasıyla çalışan sistemlere de sunucu diye hitap edilmektedir. Günümüzde çokça kez duyduğumuz bu terim, internet aleminin bel kemiğidir, olmazsa olmazıdır. Çünkü fonksiyonel hizmetleri sağlayan, yaptığı işin yükü fark etmeksizin her bilgisayar bir sunucudur.

Sunucuların Çalışma Mantığı

Bu mimariye “Client-Server Model” denmektedir. Yani müşteri-sunucu ilişkisinin en basit ilişkisinden bahsedilmektedir. Sunucu dediğimiz cihazlar içerisinde hizmetler bulunduran işleme hafızası çok güçlü olan bilgisayarlardır. Bu sunucuları bir otele benzetebiliriz. Örneğin; 7/24 açık, istediğiniz zaman hizmet alabilirsiniz, hazır olarak size hizmet sunulur ve düzenli bakımları yapılır.

    Sunucular da içlerinde birçok farklı amaçlar uğruna kullanılmak üzere ayrışabilmektedir. Mesela “Web Server” dediğimiz sunucular şu an içerisinde bulunduğunuz gibi internet sitelerini barındırırlar. Oyun oynadığınız anlık reaksiyon ilettiğiniz o oyunlar ise “Game Server” adı altında yayın yapıp içlerinde oyunları barındırırlar. Tabi ki bunların her biri için ayrı sunucu almak zorundayız diye bir kaide yok. Kullanıcılar ve hizmet sunanlar sunucu kiralayıp tüm hizmetleri -gerekli yazılımlar kurulduktan sonra- bir sunucudan yayınlayabilirler.

     

Bir sunucu ve müşteri arasında çoka çok ilişki vardır. Yani bir sunucu birden çok müşteriye hizmet verebilir ve aynı zamanda bir müşteri birden çok sunucudan hizmet alabilir. Örneklendirmek gerekirse bu yazıyı okurken arkadan 3.parti bir online müzik yazılımı kullanarak müzik dinlerseniz iki sunucudan aynı anda hizmet almış olacaksınız.

    Sunucuların merak edilmesi aslına bakarsanız gerekli bir konudur. Çünkü insanın dinlediği radyonun, izlediği televizyonun, kullandığı telefonun haberleşmek için kullandığı ağlar bile birer sunucuyken günümüzün her vaktinde en az bir sunucuya bağlı olduğumuzu bilmekte fayda var. Tabii ki güvenlik de teknoloji ile ilerlemekte ve gerilemektedir.

    İnsanların kendilerini bu sunuculardan korumaya veya bu sunucuları kontrol altında tutmaları gerekmektedir. Aksi takdirde başımıza hiç ummadığımız taşlar düşebilir…

Bilgiye aç olmak da güzel, hiç doymamak mesela…

 

1 Yorum

Yorum yapmak için Giriş yap veya Üye ol