Buz Dağının Görünmeyen Kısmı

Gizli Ağlar


    İnternet'in çıktığı zamanlardan beri süregelen, gizli bilgilerin depolanması insanlar tarafından sürekli ihtiyaç duyulan bir hadise olmuştur. Bu bilgiler arama motorları tarafından no-index (indekslenmeyen) içerik olarak tanımlanmaktadır. Bu şekilde listelenen ve kullanıcıların hizmetine sunulmayan tüm siteler Deep Web (Derin Ağ) olarak adlandırılmaktadır.

Dark Web ve Deep Web Kavramları


    İki kavram da sürekli birbiriyle karıştırılmaktadır. İnsanların çeşitli tarayıcılar ve tünelleme metotlarıyla erişim sağladığı aynı zamanda sürekli Deep Web diye bahsettikleri mecraa aslında Dark Web'dir. Deep Web -tanımını yapmış olduğum- tüm ağların derininde yer alana saklı doküman ve sayfaların hepsine denmektedir. Dark Web ise Deep Web'in içinde yer alan yasal olmayan birtakım işlemlerin yapıldığı veya yapılmaya çalışıldığı bir ağdır. İnsanları korkutan, birçoğu şehir efsanesi olan bu hikayelerin kastetildiği adres Dark Web'dir.
 

Dark Web'e Erişim


    Bu ağların kullanımından doğan suç ve sorunların dünyanın çoğu ülkesinde yasak olması herkes tarafından bilinmektedir. Fakat erişimi olan kişilerin bu hamlelerini iyiye kullanması her zaman temennimizdir. Bu ağlarda yararlı doküman ve araştırma kaynaklarına erişebilmeniz de söz konusudur. 
 
    Bu ağa erişim en bilinen yöntemi Tor Browser kullanarak encrypted (şifrelenmiş) bir şekilde oturumunuz dünyanın farklı bölgelerinde gösterilip sizin kimliğinizin saklanmasını sağlamaktadır. Tor Browser kullanmak erişim için yeterli olacaktır.
 
    Sizlere verilmesi gereken en önemli tavsiyeyi vermeden geçsek olmazdı. Asla ama asla bu ağ üzerinde kimseye güvenmeyin. Çoğunluğu dolandırıcılardan oluşan bu ağ sizlere teklif edilen birtakım kötü emeller ve ürünlerin satılmasında büyük rol oynamaktadır. Bu işlemlerin sizin adınıza zaten kötü, suç ve gereksiz bir hamle olmasının yanı sıra dolandırılmaya davet çıkarmış olmanız demektir.

Genel Ağlar ve Siber Güvenlik


    Herkesin bu gizemli haberler ve spekülatif duyurular tarafından bu alanda bilgiye merak aracılığıyla aç olduğu aşikar. Sizlere bilginin doğru kaynağı olarak yasal olan eğitim ve öğretim kurumlarını, doğru bilgi paylaşan forum mecraalarını ve eğitim kitaplarını tercih edebilirim. Sahte ve asılsız bilgiler ile tabiri caizse iki üç tane çoluk çoçuğun lafıyla yanlış yönlendirmeniz hem sizin hem bizlerin zararına olacaktır. Sürekli hatırlattığımız bir ideoloji var. Cidden yapmak istediğiniz ve başarmak istediğiniz meselelerin peşinden gidiniz ve asla vazgeçmeyiniz. Çünkü o zaman sizlerin hırsı ve azmi sizi mutlak başarıya ulaştıracaktır.
Hayalleri olan bir insan alternatif bulur ama asla pes etmez...

0 Yorum

Yorum yapmak için Giriş yap veya Üye ol