Twitter Hacklendi

Twitter Hakkında


Jack Dorsey'in CEO'su olduğu Twitter, 21 Mart 2006 da ABD'nin San Francisco şehrinde kurulmuştur. Günümüzde birçok insan tarafından 280 karakterle sınırlandırılan içeriklerin girildiği bu platform sosyal medya denilince akla gelen ilk isimlerden olmuştur.

Hedef Twitter


Geçmişten günümüze saldırı aldığını sürekli duymakta olduğumuz Twitter siber korsanların hedeflerinden birisi olmaya devam etmektedir. 15 Haziran 2020 günü Twitter'a yapılan saldırı sonucu Apple, Biden, Uber; Elon Musk, Jeff Bezos, Kanye West, Mark Zuckerberg gibi ünlü isimlerin ve şirketlerin sosyal medya hesapları hacklenmiştir. Bu saldırı sadece manevi olarak hasar almamış aynı zamanda atılan tweetler ile belirtilen Bitcoin adresine belli miktar ücret yollanması takdirinde daha fazla bir geri dönüşün olacağı temennisi ile insanları dolandırmaya yönelik hamleler yapılmıştır.

Sayısal veriler ile ele alacak olursak bu saldırı sonucu ilgili siber korsanların Bitcoin hesaplarına toplamda $106,086,95 tutarında bir transfer gerçekleşmiştir. Bitcoin sisteminin şeffaf bir politika izlemesi sebebiyle ilgili kayıt gezginleri sayesinde bu verilere ulaşabilir, ilgili hesaptaki mevcut miktarı, gönderilen ve alınan tutarları takip edebilirsiniz.

Twitter ilgili konuya kullanıcılarının içini ferahlatacak bir haber ile yaklaştı;

"We have no evidence that attackers accessed passwords. Currently, we don’t believe resetting your password is necessary." ("Saldırganların parolalara eriştiğine dair hiçbir kanıtımız yo. Şu anda, şifrenizi sıfırlamanın gerekli olduğuna inanmıyoruz.")


Kime Güveneceğiz


Konunun teknik detayları hakkında pek bilgi sahibi olamasak da çoğu siber saldırının web hacking adı altında gerçekleştiği ve isim sunucularına yapılan saldırılarla bilindiği ortadadır. Bireysel şifre elde etmek için kullanılan "Brute Force" yönteminin bu saldırıda olması pek muhtemel değerlendirilmiyor. Konu güvenlik olduğunda biz kullanıcıların şifremizi karışık ve farklı kombinasyonlarda yapmamız, sıralı dizinler kullanmamamız gerekmektedir.

Bilişim sektöründe özellikle siber alanda çokça duyduğumuz şu söz endişemizi ölçmeye yardımcı olmaktadır;


"Hiçbir sistem güvenli değildir..."


 

0 Yorum

Yorum yapmak için Giriş yap veya Üye ol